Про новації, які містить Закон України від 04 листопада 2022 року № 2734 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні»

  • 204

      Що передбачає добровільне пенсійне страхування

     Ухвалені Верховною Радою України зміни спрощують добровільну участь громадян у системі пенсійного страхування та допоможуть підтримати пенсіонерів.

     Хто може взяти участь у системі добровільного пенсійного страхування

     Право добровільної сплати додаткових пенсійних страхових внесків на пенсійне страхування  мають право особи, що досягли віку 16 років  та не є пенсіонерами. Також встановлено що на їхню користь можуть сплачувати пенсійні внески інші особи. 

     До набрання чинності Законом договори про добровільну участь у системі пенсійного страхування могли укладати лише ті, хто не є/не були застрахованими особами, а з його прийняттям такі можливості надаються також працюючим громадянам.

     Як це має працювати

     Через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія) або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України людина в електронній формі укладає договір з Пенсійним фондом України шляхом приєднання до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків.

    Ідентифікація проводиться шляхом використання кваліфікованого електронного підпису, електронної системи ідентифікації “Bank ID”, іншого засобу ідентифікації особи. 

     Розмір, періодичність та терміни сплати страхових внесків  людина визначає самостійно на власний розсудТобто немає мінімального та максимального розміру внеску, як це передбачено для єдиного соціального внеску.

    Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде враховано до страхового стажу, за цей місяць буде враховано/збільшено зарплату для обчислення пенсії.

     Якщо з урахуванням добровільно сплачених страхових внесків та фактично сплаченого роботодавцем за застраховану особу єдиного внеску заробітна плата перевищить за відповідний місяць максимальну величину, з якої сплачуються страхові внески, частина страхових внесків зарахується в рахунок наступного місяця.

     Інформація про сплату внесків до системи персоніфікованого обліку вноситься Пенсійним фондом України автоматично за фактом зарахування коштів та не потребуватиме подачі жодних звітів.

     Повідомлення про сплату надійде в особистий кабінет застрахованої особи, на користь якої сплачено внески, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

 

Як добровільна сплата буде впливати на зарплату

     Якщо на підставі договору про добровільну сплату страхових внесків застрахованою особою чи на її користь буде сплачено в місяці, наприклад, 2 000 грн, то з урахуванням ставки єдиного внеску 22 відсотки це відповідає заробітній платі 9 090,91 грн. Тобто місячна заробітна плата (дохід), яка буде врахована при обчисленні пенсії, збільшиться більш як на 9 тисяч грн. Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату для призначення пенсії добровільні внески не збільшують реально отриману зарплату. Вони збільшують зарплату, яка враховується при обчисленні пенсії на 454,55 грн.

     Також Закон передбачає можливість сплати  благодійних пожертв юридичних та фізичних осіб:

  • знеособлена благодійна пожертва – буде спрямована на виплату та доставку пенсій в солідарній системі;
  • персоналізована благодійна пожертва, що адресована конкретному пенсіонерову, розприділяється наступним чином: 70 відсотків персоналізованої благодійної пожертви буде спрямовано для виплати визначеному благодійником пенсіонерові та 30 відсотків персоналізованих благодійних пожертв буде використано Пенсійним фондом України на виплату та доставку пенсій в солідарній системі.
  •  

Коли це запрацює

     Закон України від 04 листопада 2022 року № 2734 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» набув чинності 04 грудня 2022 року.

Не пізніше трьох місяців Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством соціальної політики України буде затверджено:

  •  Типовий договір та порядок його укладення,
  • Порядок обліку сум, які сплачуються/підлягають сплаті на рахунки Пенсійного фонду України,
  • Порядок сплати благодійної пожертви та виплати її частини пенсіонерові.

Фото без опису

Фото без опису