Нові правила оподаткування під час війни

  • 699

        Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області начальник Головного управління ДПС у Тернопільській області Михайло Яцина під час сеансу «гаряча лінія» поспілкувався із додзвонювачами щодо ведення бізнесу в умовах війни.

        Зараз бізнес і держава, як ніколи, потребують взаємопідтримки. Ми усі повинні працювати по-максимуму, адже діючий бізнес повинен стати фінансовою основою держави, забезпечивши їй належний економічний тил.

Від початку війни у нашій державі прийнято ряд змін податкового законодавства для стимулювання економіки в особливий період.

Найцікавіші запитання та відповіді на них надаємо увазі читачів.

 

Запитання: Спрощена система оподаткування 3 групи, як перейти та коли платник може скористатися 2% ставкою?

       Михайло Яцина: З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України для платників єдиного податку третьої групи передбачено  особливості оподаткування із застосуванням відсотком ставки 2 відсотки. 

      Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотків доходу суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за вибором у паперовій формі або засобами електронного зв’язку.

        Для новостворених зареєстрованих в установленому законом порядку суб’єктів господарювання термін для подання заяви становить 10 днів з дня державної реєстрації. Такі суб’єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.

       Для діючих суб’єктів господарювання, які скористаються правом перейти на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2 відсотки доходу, змінено граничні терміни для подання заяви.

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки:

- з 1 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;

- з наступного робочого дня після подання заяви у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.

 

Запитання: Чи проводяться на сьогодні податкові перевірки?

         Михайло Яцина: Щодо податкових перевірок, то на період воєнного стану вони не розпочинаються, а розпочаті зупиняються. Проте це правило не стосується таких перевірок:

- камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків, до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування;

- фактичних перевірок (за місцем провадження господарської діяльності). Перелік підстав для проведення фактичних перевірок розширено, а саме – тепер підставою може бути, зокрема, й дані про порушення законодавства щодо забезпечення можливості проведення розрахунків банківською карткою.

 

          Запитання: На який період скасовано плату за землю?

Михайло Яцина: Щодо плати за землю, то на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих російськими військами. Зауважу, що перелік таких територій визначатиме Кабмін.

 

 

         Запитання: Які є податкові пільги для благодійників?

Михайло Яцина: Ті, хто перераховували пожертвування ЗСУ, можуть врахувати ці кошти до податкової знижки, що не перевищує 16% загального річного оподатковуваного доходу такої особи.

ФОПи та особи, які провадять незалежну професійну діяльність (крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування), мають право зарахувати такі пожертвування до складу витрат за звітний період.

Окрім цього, на час воєнного стану неприбутковим організаціям дозволяється передавати майно, надавати послуги та використовувати доходи для оборони держави, навіть якщо така діяльність не передбачена установчими документами цих організацій.

 

        Запитання: Приватний підприємець з Харкова. Можливості відновити роботу підприємця нема. Звітність за 1 квартал не подана, чи є відтермінування щодо звітів?

Михайло Яцина: Так, у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

 

          Запитання: Чи залишається право у платника ПДВ, що обрав єдиний податок за ставкою 2%, складати ПН/РК?

Михайло Яцина: Платники ПДВ позбавляються права на складання податкових накладних та розрахунків коригування до них за операціями, що здійснені в період перебування такого суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу.

 

          Запитання: Чи потрібне підтвердження відсутності можливості подання декларації та сплати ПДВ?

Михайло Яцина: Нормами Податкового кодексу України не передбачено надання контролюючому органу будь-яких підтверджень щодо неможливості подання податкової декларації з ПДВ та сплати податку до бюджету.

Фото без опису

 

Сектор інформаційної взаємодії

Головного управління ДПС у Тернопільській області