Бюро безоплатної правової допомоги інформує: порядок розірвання шлюбу з іноземцем

  • 524

     Процедура розірвання шлюбу пов’язана з низкою труднощів, а розірвання шлюбу з іноземцем має ще й ряд індивідуальних особливостей.

        Щоб зареєструвати шлюб, у закоханих майже немає перешкод крім часу, який потрібно вичекати, щоб здійснити міграційну перевірку особи-іноземця.

Щодо розлучення, це відбувається складніше, якщо один із подружжя, наприклад, повернувся на Батьківщину і зв'язок з ним втрачено, або ж не бажає розривати шлюб. А саме це не дозволяє провести процедуру його розірвання через органи РАЦС і змушує звертатись до суду. Розлучення в даному випадку можливе як на території України, так і на території іншої державиСлід звернути увагу, що у справах про розірвання шлюбу застосовується законодавство тієї сторони, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви. Якщо один з подружжя є громадянином України, а другий – іншої країни, то застосовується законодавство тієї країни, на території якої проживає подружжя.

    Як вже зазначалося, між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, може бути укладено договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах. Тож, при подачі заяви варто з’ясувати чи є такий договір з державою, громадянином якої є один з подружжя, та врахувати його особливості. Так, до прикладу, відповідний договір між Україною і Республікою Польща не передбачає розірвання шлюбу між громадянами Польщі українськими судами, не зважаючи на проживання подружжя на території України. Відтак з позовом про розірвання шлюбу доведеться звертатися до польського суду.

    Що стосується країн СНД, то майже між усіма з них підписано та ратифіковано Конвенцію про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, що дозволяє спростити процедуру, зокрема і розірвання шлюбу. Якщо шлюб укладено подружжям на території країни-учасниці Конвенції, а розірвання шлюбу відбуватиметься на території України – апостилізація свідоцтва про шлюб не потрібна.

    В тому ж випадку, коли не існує двостороннього міжнародного договору між державами, громадяни яких між собою зареєстрували шлюб, тоді українські суди можуть розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, або якщо на території України мала місце дія або подія, що стала підставою для подання позову. До такої події можна віднести укладання шлюбу між громадянином України і іноземцем на території України і видання відповідного свідоцтва про шлюб.

     До позовної заяви про розірвання шлюбу додаються:

  • копії паспортів та реєстраційних номерів облікових карток платників податків(ідентифікаційних кодів) позивача та відповідача (за наявності);
  • копія свідоцтва про шлюб;
  • копія свідоцтва про народження дитини (в разі наявності у подружжя дітей);
  • квитанція про сплату судового збору, крім випадків коли особа звільнена від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір»;
  • копія позовної заяви з додатками для відповідача.

    У випадку коли законодавством встановлено, що справу про розірвання шлюбу має розглядати український суд, одразу постає питання до якого саме суду звертатись з позовною заявою та іншими документами. Тут є декілька варіантів:

За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них. ( ч. 2 ст. 28 ЦПК України)

Позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. ( ч. 2 ст. 28 ЦПК України)

Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи). ( ч. 9 ст. 28 ЦПК України)

Позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред'являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні. ( ч. 10 ст. 28 ЦПК України)

Підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також справ про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду, визначеним у порядку, передбаченому ст. 33 ЦПК України, одноособово.( ч. 1 ст. 29 ЦПК України)

     Процедура розірвання шлюбу з громадянином іншої країни має свої особливості й багато нюансів та може ускладнитись тим, що будь-який зв'язок із чоловіком/дружиною втрачено. Оскільки найважливішим питанням у таких справах є саме підсудність. Тобто визначити який саме суд має розглядати справу тому, що після відкриття провадження Вашу заяву про розірвання шлюбу у 99% випадків буде задоволено. Хіба що Ви самі відмовитесь від поданої Вами заяви, або ж не буде дотримано процесуальних вимог до оформлення документів. Оскільки статтею 24 Сімейного кодексу України вказано, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.

    Для того, щоб без перешкод пройти процес розірвання шлюбу з іноземцем та не витрачати зайвий час, рекомендуємо звернутись до фахівців.

Фото без опису

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Козівське бюро правової допомоги за адресою: смт. Козова, вул. Дорошенка, 3. Тел.: (03547) 2 – 22 – 24